Przejdź do stopki

Wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach grozi karą nagany, grzywny lub aresztu

Wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach grozi karą nagany, grzywny lub aresztu

Treść

Każdy mieszkaniec Gminy Rytro, jak również osoby przebywające na jej terenie lub inni obywatele posiadający jakąkolwiek własność w obrębie Gminy Rytro, zobowiązani są do przestrzegania Ustawy z dnia 13 września 1996 r. O utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rytro zatwierdzonego Uchwałą Nr XXII/150/2016 Rady Gminy Rytro z dnia  02 listopada 2016 r.

Pozostawienie / wyrzucenie odpadów w niedozwolonych miejscach na terenie gminy Rytro jest ścigane przez Policję i podlega karze grzywny, aresztu lub nagany. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń.

Art. 145. Kodeksu Wykroczeń – „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Zastosowanie ma również Art. 154 kodeksu wykroczeń, „(…), kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości(…)podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.”


Pozostawianie odpadów w lesie jest ścigane oprócz Policji oraz odpowiednie służby leśne  i karane z Art. 162 Kodeksu Wykroczeń:

„§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
Wszystkie osoby będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższy komisariat Policji jak również zgłosić to tut. Urzędu Gminy Rytro. Należy zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce, takich jak rejestracja samochodu, dane osobowe, itp. Pomocne są również zdjęcia lub filmy pokazujące zdarzenie oraz precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia.

Zadania właścicieli nieruchomości

Każdy właściciel nieruchomości musi posiadać:
• utrzymane w odpowiednim stanie sanitarnym i regularnie opróżniane urządzenie służące do zbierania odpadów komunalnych (kubeł, worki na śmieci)
• przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub przydomową oczyszczalnie ścieków komunalnych (lub zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych w przypadku braku sieci kanalizacyjnej w danym miejscu)
• dokumenty potwierdzające regularny odbiór nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych przez upoważnioną do tego organizacje (właściciel jest zobowiązany do okazanie na prośbę urzędnika wyznaczonego przez wójta Gminy dowodu płacenia za usługę)